Hosgeldiniz! Anonymous
Özel Arama

Ney sesi ve nefes

NEY Metodu ile ilgili sorularımızı ve paylaşımlarımızı bu bölüme aktarabiliriz.

Yetkili: emrea

Ney sesi ve nefes

İleti Hüma_ » 04 Eyl 2013, 17:50

Selamun aleyküm. Forumda bulunan neyzen arkadaşlarıma sorum olacak. Ben 7 yıldır ney üflüyorum, sesimi daha yeni geliştirebildim, daha doğrusu önceden sadece 'parçayı üfle geç " gibi bi ney üflemem vardı, üzerine düşmüyordum çok fazla. son bir yıldır ney üzerinde çok sıkı bir çalışma yaptım, ve bir yılda sesimi çok üst seviyede geliştirdiğimi söyledi etrafımdakiler. fakat sesi geliştirmemle birlikte ney üflerken nefes şiddetli bir biçimde ortaya çıkmaya başladı, sesi tam yakalayamıyorum sanki. nefes sesi boğuyor, eskiden ses daha ön planda olurdu fakat şimdi nefes sesini çok fazla duyuyorum. Neyde sorun olduğunu düşünerek bir hocama danıştım nefesimin kuvvetli olduğunu söyledi, kendisi üfledi neyimi ve ses harika çıktı. benim üflememi beğendi, ama bana göre nefes sesinin çok fazla baş göstermesi hoş değil. başka bir hocama daha sordum nefese dikkat etmedi bile, sadece "çok fazla ney üflemeyi bırak artık sürekli eserleri dinle, onların her bir notasını ezberle. makamlarına göre üfle , meşke git biraz" dedi .. ben hala nefeste takılı kaldım. bir kaç aydır bununla uğraşıyorum ama sorunu hala çözemedim, ney üflerken nefes sesinin şiddetli bir biçimde çıkmaması gerek diye düşünüyorum. bir kaç programda üfledim, ve halada çağrılıyorum ama nefes sesi oldukça fazla geliyor bana bu yüzden kabul etmiyorum programları, ney üflemeyenler anlamıyor,ney sesi kulağa hoş geliyor ama bana göre hiç güzel gelmiyor üflediğim eserler. sürekli kayıt yapıyorum ama olmuyor.bir kaç ay saatlerce üflesem nefes azalırmı? sorunu çözebilecek olan var mı? eğer aranızda benim gibi olan varsa sorunun ne olduğunu bilen varsa lütfen yardım etsin.. Bu arada sesimi kız ney ile geliştiriyorum, yani elimde süpürde ve mansur ney mevcut kız ney ile daha rahat old için onunla sürdürüyorum, yardımlarınızı beklerim.selametle
Hüma_

Yasadiginiz sehir: Konya
Bulunduğu_ilçe:
Dogum_Tarihi: 01 Şub 1990

Re: Ney sesi ve nefes

İleti mustafa ilhan arıcı » 04 Eyl 2013, 21:56

kaydederken neyi mikrofona çok yaklaştırdığın için nefes sesi kayıtta fazlaymış gibi görünür.
mikrofona uzak durarak kayıt yaparsan nefes sesi çıkmaz.
kayıtta çıkan sese aldanma çünkü hiç bir ses kayıt sistemi doğal sesi almaz.
kayıtlar seni yanıltıyor. hocanın ve diğer insanların söylediğine itibar et.
profesyonel kayıtlarda duyduğun ney sesine aldanma. bir sürü stüdyo hilesi kullanıyorlar.
bence artık kaydetmeden çalış çünkü usta neyzen olmuşsun! tebrik ederim! :)
mustafa ilhan arıcı

Yasadiginiz sehir: İstanbul-II (Anadolu)
Bulunduğu_ilçe: * Maltepe İlçesi
Dogum_Tarihi: 28 Kas 1963

İleti Lutasify » 29 Ekm 2015, 10:34

I was supposed to ask someone when you do not answer me.
Lutasify

Yasadiginiz sehir: Ağrı
Bulunduğu_ilçe: * Atabey İlçesi
Dogum_Tarihi: 17 Haz 2012

İleti Meral » 17 Haz 2017, 09:20

Lutasivy what is your question my friend
Meral

Yasadiginiz sehir: Nevşehir
Bulunduğu_ilçe: * Derince İlçesi
Dogum_Tarihi: 23 Arl 1985

NEY metodu