Hosgeldiniz! Anonymous
Özel Arama

DEM SES

NEY Metodu ile ilgili sorularımızı ve paylaşımlarımızı bu bölüme aktarabiliriz.

Yetkili: emrea

DEM SES

İleti toramano » 24 Ağu 2013, 16:03

Selamlar

Neyde dem sesleri guclu ufleyebilmek icin en dogru dudak pozisyounu, bas pozisyonu ve ufleme siddeti ne olmalidir ve guclendirmek icin ozel bir yontem varmidir.

Ozgur Toraman
toramano

Yasadiginiz sehir: İstanbul-II (Anadolu)
Bulunduğu_ilçe: * Kadıköy İlçesi
Dogum_Tarihi: 26 Kas 1979

Re: DEM SES

İleti mecidiye1954 » 31 Ağu 2013, 18:03

Degerli kardesim ,ayni soruyu iki sene önce forumda ben sordum,bol bol ses ufle demislerdi forum arkadaslarim,hakliymislar,senin o simdi cikarmaya zorlandigin dem sesler bende hemde hic aksamadan cikiyor!!!,nedeni aynen o degerli arkadaslarin söyledigi formulde yatiyormus,"bol bol ufle".dudak kaslari gelisiyor ve o guzel sesler cikmaya basliyor,biraz ufleme kayboluyor!,demek ki tek formul cok uflemekmis!.Allah yardimcin olsun..!
mecidiye1954

Yasadiginiz sehir: İstanbul-I (Avrupa)
Bulunduğu_ilçe: * Şişli İlçesi
Dogum_Tarihi: 01 Arl 2011

İleti toramano » 01 Eyl 2013, 09:58

Cavabınız için tesekkürler.. Bazı sitelerde dudagı daha fazla ileriye itmek ve kramp girercesine sıkmak ve basparenin iç tarafına dogru uflemek gibi öneriler var. Siz boyle yöntemler uyguluyormusunuz. Ben uygulamaya calısıyorum fakat guclu sesi henuz yakalayamadım. İnsallah bi gün olur ne diyelim üflemeye sabırla devam.
toramano

İleti mecidiye1954 » 02 Eyl 2013, 22:37

yok be canim kardesim,bana hic kramp girmedi,disina dogru uflersen zaten ses cikmaz..sen ufleyeceksin surekli zaten o geliyor kendiliginden ,kendin kendi ufleme stilinde buluyorsun zaten uflerken ,simdi bazen guzel bir kaba rast cikarabilirsin,o ses sansa da cikmis olabilir,yada cok calismissindir o gun cikmistir.dudak kaslari gelismeden o sesler yok !!!,gelisme sen ufledikce kendiliginden oluyor ,ne kadar sure ile uflemem lazim diye sordugumda sen uflemeye devam et o olacak demislerdi.cok kisisel bir olay oldugunu ve herkes icin degisik zamanlar alacagini söylemislerdi ,aynen öyle oldu.....:).benimki 1.yil ses aradim,2.yil bazen guzel sesler geliyordu(iste simdi buldum onu derken bi anda kayboluyordu!),3.yil yani simdi emin ol tadini cikariyorum,o kadar keyfliki bazen melodi bile calmana gerek kalmiyor,zevk aliyorsun. bak simdi aklima geldi bana faydasi olan bir calisma tarzi:bir ses uflerken cok hafiften basliyorum ve nefesimi giderek yukseltiyorum sonra tekrar yavas yavas azaltip tekrar yapiyorum ayni seyi ,buda forumdan aldigim bir fikirdi...kardesim sabirla uflemeye devam o istedigin ses geliyor,Allah yardimcin olsun!
mecidiye1954

Yasadiginiz sehir: İstanbul-I (Avrupa)
Bulunduğu_ilçe: * Şişli İlçesi
Dogum_Tarihi: 01 Arl 2011

İleti mustafa ilhan arıcı » 03 Eyl 2013, 23:04

başlangıçta demlerde dudak fazla kasılır ama ustalaştıkça kasılma azalır.
bir de neyin demlerde iyi olup olmaması önemli.
demleri iyi olmayan neyde özellikle kaba rastı usta neyzen bile çıkaramayabilir.
aslında neyin demleri rahat vermesi prensipleri basit:
1- ney çaplı olmalı yani kalın olmalı
2- başpare haznesiz yani içi düz boru gibi olmalı.
3- üstten ilk boğum fazla dar olmamalı
4- üstten ilk boğumdan sonraki boğumların içten mümkün olduğu kadar geniş açılmış olmaları
5- ney tam yağlanmış ve yeni yağlanmış olmalı. yani neyin iç kısmındaki her noktanın yağlanmış olması.

ben 50 yaşındayım ve 33 yıldan fazla bir süredir ney üflüyorum.
benim başlangıçta dem konusunda yaşadığım en büyük sorun iyi dem verebilen neyin zor bulunması idi.
fakat son 7 yıldır bu dem konusunu kafaya taktım. çok dem üfledim. özellikle şah ney ile.
ve yukarıda saydığım ilk iki şıkkı eskiden beri biliyordum ama sonrakileri bu son 7 yılda keşfettim.
artık yeteri kadar kalın olan her neyi çok iyi dem verebilen ney haline getirebiliyorum. yukarıdaki prensipleri uygulayarak! :)
mustafa ilhan arıcı

Bulunduğu_ilçe: * Maltepe İlçesi
Dogum_Tarihi: 28 Kas 1963

İleti toramano » 03 Eyl 2013, 23:32

Cvplariniz icin cok tesekkurler. Neyim degerli kardesim Bilal Kabat in ackisi bilmiyorum taniyormusunuz. Ayni zamanda Neyzen Ahmet Kaya dan da 6ay kadar mesk usulu birebir ders aldim.Is sebebiyle derslere bir muddet ara vermek zorunda kaldim ancak bireysel calismalarimla gelistirmeye calisiyorum. 1.5 senedir ufleme gayreti icersindeyim Kendileri bizzat neyimi uflediler dem sesler oldukca guzel cikiyor. Hocaminda tavsiyesi basi biraz ice egip dudaklari daha fazla kasip siddetli ufleme dogrultusunda ki Ney Metodu kitabinda da bu sekilde belirtmis. Uygulamaya calisiyorum. Kaba rasta kadar inebiliyorum fakat kaba segah dugah ve rast biraz zayif cikiyor. O gur tok sesi yakalamaya calisiyorum. ozellikle kaba dugah ve rast sesinde nefes sesinin icinde bu sesler ciliz kaliyor. Sanirim o duydugum nefes sesinide notaya donusturmek gerekli. Bunun da tek yolu dudak kaslarini guclendirmek tum tanidigim neyzenler ayni seyi soyluyor. Ben de" Bir bilene sormak lazim" dusuncesi icersinde mumkun oldugunca Ney saziyla ilgilenenlerle fikir alisverisi yapmanin faydali olacagina inanmaktayim. Ne diyelim sabirla uflemeye devam edicez. Baska fikirleriniz onerileriniz olursa paylasmanizdan mutluluk duyarim. Insallah bir gun sizler gibi neyzen olabilme serefine nail olabilirim. Selam ve saygilar.
toramano

İleti mustafa ilhan arıcı » 04 Eyl 2013, 22:15

neyini ustalar kontrol etmişse diyecek bir şey yok! :)
ama neyde hava kaçağı da olmamalı. başpare sıkıca girmeli ve hava sızdırmamalı.
başpareden ya da başka bir yerden, budaklardan, ya da neyde çatlak varsa çatlaktan hava kaçağı varsa ses bozulur.
neyde çatlak olmadığını kontrol et. budaklara da her ihtimale karşı japon yapıştırışcı ile dolgu yap.
neyde sorun olmadığına emin olunca da dem ses çalışmasına diğer seslere oranla çok daha uzun zaman vermek gerekecektir.
aslında bence neyden ses çıkarmanın tarifi pek mümkün değil.
üfleye üfleye kendin keşfedeceksin! :)
bence demler için bir de haznesiz başpare dene. kişisel deneyimime göre haznesiz başpare demleri kolaylaştırıyor. ben 33 buçuk yıldır üflüyorum ama son 7 yıldır sadece haznesiz başpare kullanıyorum. sırf demleri daha rahat veriyor diye! :)
tesadüf bu ya! iki gün önce sipariş verdiğim manda boynuzu haznesiz başpareyi bugün aldım! :) gayet iyi ! :)
mustafa ilhan arıcı

Bulunduğu_ilçe: * Maltepe İlçesi
Dogum_Tarihi: 28 Kas 1963

İleti Sheva » 05 Ekm 2013, 15:33

siz siz olun neyinizi boslamayin. 1 sene bazi sebeplerden bosladigim icin su an sifira indim. tekrardan baslayacagim el mahkum. :?
Kullanıcı avatarı
Sheva

Yasadiginiz sehir: Antalya
Bulunduğu_ilçe: * Muratpaşa İlçesi
Dogum_Tarihi: 06 Tem 1977

NEY metodu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir